000

Icon RuIcon Pl

Fb 01Vk 01Insta 01Ut 01

Polonijna artystka z Nur-Sułtanu namalowała portret Świętego Papieża Polaka

2

W Nur-Sułtanie, w Publicznej Bibliotece Polonijnej, działającej przy Stowarzyszeniu „Polska Jedność”, została otwarta wystawa polonijnej malarki Marianny Polakowskiej.

Ze względu na ograniczenia związane z sytuacją epidemiologiczną, ceremonia odbyła się na żywo na Instagramie.

Transmisję otworzył Rinat Dussumov, dyrektor Biblioteki Polonijnej i wiceprezes „Polskiej Jedności”, który przedstawił artystkę. W imieniu Ambasady RP w Kazachstanie, Konsul Jolanta Rabiak powitała widzów i podzieliła się swoimi wrażeniami z obejrzanych obrazów, zapraszając wszystkich do odwiedzenia wystawy.

W imieniu Stowarzyszenia głos zabrała Katarzyna Czernyszеwa, członek zarządu „Polskiej Jedności”, która podziękowała M. Polakowskiej za jej pracę twórczą i warsztaty, a członkini PJ Katarzyna Świderska wręczyła artystce bukiet róż.

Marianna Polakowska jest absolwentką Kazachsko-Rosyjskiego Uniwersytetu na kierunku prawo i organizatorka imprez publicznych. Ale od dzieciństwa miała w swoim życiu wielką miłość. A dokładnie dwie. Rysunek i taniec.

Dziecięce marzenia, na szczęście, się spełniły. Nie tak dawno temu Marianna założyła własną szkołę rysunku i tańca, gdzie chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z dziećmi i dorosłymi, organizując warsztaty, plenery i wiele innych wydarzeń.

Praca nauczyciela i choreografa jest czasochłonna, jak twierdzi Marianna, ale mimo to artystka nadal tworzy, nie rozstając się z pędzlem i płótnem w pracowni czy na wakacjach.

A ostatnio M. Polakowskа wzięła udział w międzynarodowym zespole ekspertów (Kazachstan, Polska, Luksemburg) - jury Kazachstańskiego konkursu plastycznego „Adolf Januszkiewicz i Kraina Wielkiego Stepu”.

Pani Marianna jest aktywistką Stowarzyszenia „Polska Jedność”. Nie tylko uczy się języka polskiego w Gabinecie Adolfa Januszkiewicza, ale także stara się brać udział we wszystkich imprezach kulturalnych i sportowych organizowanych przez PJ.

Wystawa „Harmonia uczuć”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska Jedność i Polonijną Bibliotekę Publiczną, jest pierwszą wystawą Marianny Polakowskiej. Opowiadając o swoich obrazach malarka podkreśliła, że nieprzypadkowo wernisaż wystawy otwiera rysunek tańczącej pary w polskich strojach ludowych.

„Moja tożsamość etniczna jest dla mnie bardzo ważna. Polskość jest we mnie od dzieciństwa, kocham polską kulturę, język polski i polskie tańce. Wszystko, na czym mi zależy w tej pracy, to tożsamość mojego narodu, rysunek i choreografia” - wyznała Marianna.

Warto podkreślić, że motyw polski powraca: na obrazach są Tatry i Śnieżka, a także zimowy wieczór w Zakopanem; jeden z symboli Polski - bociany, namalowany przez M. Polakowską we współautorstwie z jej 10-letnią córką Złatą; a nawet przyjaciele Bombla - konia z Polski, uznanego za najmniejszego na świecie.

W sumie na wystawie prezentowanych jest 16 prac. Wśród nich są prace poświęcone rodzinnemu miastu autorki, Nur-Sułtanowi, stolicy Kazachstanu, oraz pięknemu kurortowi Burabaj w obwodzie akmolińskim. Na obrazach pojawiają się także kwiaty, owoce, zwierzęta, motywy biblijne, ale przede wszystkim harmonia uczuć i relacji międzyludzkich.

Kluczowym dziełem na wystawie Marianny Polakowskiej jest portret Św. Jana Pawła II, pokazany przed kościołem w Nur-Sułtanie.

„Prezentację tego dzieła uważamy za bardzo symboliczną, ponieważ w tym roku przypada 20. rocznica wizyty Papieża Jana Pawła II w Astanie. Papież gościł w naszym mieście w dniach 23-25 września 2001 r. na zaproszenie Pierwszego Prezydenta Republiki Kazachstanu - Elbasy Nursułtana Nazarbajewa. Wydarzenie to uważane jest za jedno z najważniejszych w historii stosunków między Kazachstanem a Watykanem. Ponad 35 tys. osób uczestniczyło we Mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny. Wielu ludzi pamięta ten dzień do dziś. Mamy nadzieję, że obraz ten zainteresuje nie tylko wiernych, świadków i uczestników tego spotkania, ale także wszystkich zainteresowanych fenomenem jedynego Polaka, który został Papieżem” - powiedział Rinat Dussumov, dyrektor Publicznej Biblioteki Polonijnej.

Wystawę Marianny Polakowskiej „Harmonia uczuć” będzie można oglądać do końca sierpnia. Wstęp wolny. Adres: Nur-Sułtan, aleja Abylaj Chanа, 4/1. Biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00.

Transmisję na żywo z otwarcia wystawy można oglądać na stronie Instagram organizatorów.

Tekst i zdjęcia: Dawid TATARSKI

0

1

3